Радутный А. Ганжа А. Типичная Фрекен Бок. Учимся взаимодействовать, предупреждаем неправомерные действия (опубликовано на украинском)

У нашому стрімкому житті час був і залишається одним із найцінніших людських ресурсів. Зважуючи на те, куди його використати (захоплення професією, творчість, або виконання домашніх обов’язків, підтримання чистоти і порядку в оселі, приготування їжі, догляд за малолітніми дітьми тощо), іноді постає необхідність вдаватися до послуг домробітниці, няні, гувернантки або кухарки (далі узагальнимо їх усіх під єдиним поняттям «домробітниця»). Особливістю споживання таких послуг є те, що зазначені наймані працівники працюють, зазвичай, у зручний для господарів оселі час поза наглядом останніх.

Одне з питань, що виникає під час укладання угоди з домробітницею – як вберегтися від її протиправних дій щодо себе, членів родини, свого майна, важливої інформації тощо?

Кадри, як і завжди, вирішують все

Перше, на що слід звернути увагу, це якісний підбір кадрів. Часто за такою порадою звертаються до знайомих, відкритих джерел в ЗМІ та Інтернеті, або до відповідного професійного агентства. Адже природно, що підтверджена бездоганна репутація вселятиме впевненість в добропорядності та чесності працівника. По можливості, рекомендуємо встановити зв’язок з попередніми роботодавцями, ознайомитись з рекомендаційними листами тощо.

Оформлюємо стосунки

Після переконання у тому, що перше знайомство залишило гарні враження, пропонуємо розглянути варіант офіційного оформлення відносин. Так, у випадку постійного використання найманої праці домробітниці можливо укласти трудовий договір з повідомленням відповідного територіального органу Державної фіскальної служби України про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17 червня 2015 року № 413 (ч. 3 ст. 24 Кодексу законів про працю України). Укладений у письмовій формі трудовий договір між працівником і фізичною особою у трьох примірниках роботодавець повинен подати на реєстрацію до державної служби зайнятості за місцем свого проживання у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи (п. 2 Порядку реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 8 червня 2001 року № 260).

Одиничні випадки використання найманої праці не потребують укладення трудового договору, його можливо укласти у простій письмовій формі без зазначеної реєстрації, або взагалі обійтися без нього. Найчастіше в житті так і буває, втім, це не стане перешкодою для звернення до правоохоронних органів у випадку вчинення домробітницею протиправних дій щодо наймача, членів його родини або належного їм майна.

Укладенням трудового договору обидві його сторони здобувають певних прав, обов’язків та гарантій, але і зазнають певних обтяжень.

Близька чи стороння

Взагалі, щодо обмежень, слід пам’ятати, що, наймаючи домробітницю, свідомо дозволяєте сторонній людині увійти у найближче коло оточення, мати доступ до всього найціннішого – як фізичних осіб, так і майна й грошових коштів. Тобто, фактично впускаєте працівника у свій світ.

З цього моменту вже не можна поводити себе так, начебто поруч нікого немає (лише Ковентрі – героїня книжки Сью Таунсенд (Susan Lillian "Sue" Townsend) «Ковентрі відроджується» (Rebuilding Coventry) - погодилася з тим, що її роботодавці професор Уілоубі Д'Арбі та його дружина Летіція не змінили свої нудистські погляди на час перебування домробітниці у їхньому житлі).

Від усвідомлення цих обставин значною мірою залежить виваженість взаємовідносин, власна безпека та схоронність майна.

Звертаємо увагу на формальні зобов’язання

Умовами договору буде закріплений обов’язок роботодавця своєчасно виплачувати заробітну плату у певному розмірі, створити належні умови, забезпечити працівника необхідними засобами тощо. Крім того, у його предметі можливо чітко визначити коло обов’язків домробітниці, в тому числі передбачити заборону щодо певних приміщень, дій або предметів.

Викрадення, знищення або пошкодження майна роботодавця може бути підставою для дострокового звільнення працівника та припинення договору (п. 8 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України).

Зазначена фактична підстава звільнення працівника трапляється на практиці доволі часто. Розкрадання майна фізичної особи, яка використовує найману працю домашніми працівниками, на жаль, не виключення. Дорогоцінні прикраси, грошові кошти, цінні папери, а у деяких випадках – просто цінні речі (старі фотографії, пам’ятні листи) можуть стати об’єктами посягання. Та й сама крадіжка може набувати найрізноманітніших форм – від завищення цін на придбані товари та недоданої решти до співучасті у вчиненні крадіжки в якості організатора, пособника чи безпосередньо виконавця.

Найкращий спосіб вберегти себе від цих неприємностей – попередити саму можливість їх виникнення. Сформулюємо ще декілька порад загального характеру.

Поради щодо безпеки

Бажано уникати віктимної поведінки (під якою розуміють вчинки або дії, які так чи інакше провокують заподіяння шкоди), провокацій щодо найманого працівника недбало залишеними цінними речами, грошовими коштами тощо (звісно, якщо це не вчинено цілеспрямовано). Слід пам’ятати, що дії провокаційного характеру завжди створюють конфліктні ситуації.

Існують декілька психологічних прийомів, які спонукатимуть непорядного працівника щиро розкаятися у своїх незаконних діях та уникнути серйозного конфлікту. Звичайно ж, можна написати заяву в поліцію. Проте не обов’язково відносити її до правоохоронних органів. Можна та навіть краще спочатку або ознайомити підозрюваного у крадіжці працівника із заявою з обґрунтуванням своїх вимог, або залишити її наче б то випадково на видному місці, для «ознайомлення». Допитлива домробітниця обов’язково краєм ока гляне на залишений документ, а його зміст навряд чи залишить її байдужою.

Ще один варіант, вельми спірний – притримання заробітної платні через зникнення грошей. При цьому не слід ні в чому звинувачуючи працівника, проте попередити, що будуть проводитись слідчі дії, і всі, в тому числі й домробітниця, будуть допитані в якості свідків. Якщо поліція знайде слід крадія і ним не виявиться домашній працівник – сміливо можете сплатити гроші.

Інша справа, коли були вкрадені не гроші, а, наприклад, річ, яка визначена індивідуальними ознаками, тобто така, що вирізняється з-поміж інших однорідних речей властивими тільки їй ознаками (наприклад, коштовна китайська ваза династії Цзінь, 1115 – 1234 р.р.). Дорогий ексклюзивний браслет чи ланцюжок також може випадково з’явитися у працівника. У такому випадку слід йому вказати, що збереглися його контактні дані, документи на річ, її фотографії, свідчення знайомих, означити річ її індивідуальними ознаками. Це може спонукати домробітницю повернути вкрадену річ, однак у випадку заперечення своєї вини слід звернутись до правоохоронних органів.

Технічні засоби безпеки

Обов’язково слід придбати сейф. На жаль, можливо бути обкраденим з боку гостей, друзів або навіть родичів. Домробітниця ж завжди першою підпадає під підозру у вчиненні крадіжки. Не обов’язково витрачати гроші на дорогий сейф, адже професійний зломщик відчинить будь-який. Більше того, зрозуміло, що всього від усіх не сховаєш. Однак при його наявності, по-перше, домашній працівник не буде спровокований недбало залишеними грошима чи коштовностями і, по-друге, самого володільця сейфа його наявність дисциплінуватиме тримати цінні речі в спеціально відведеному місці.

Вкрай необхідно встановити відеоспостереження. У більшості випадків лише одного повідомлення про проведення відеоспостереження буде достатньо для запобігання значним та дрібним неприємностям, зокрема, щодо поведінки няні відносно дитини, коли батьки відсутні. Усвідомлення того, що за тобою можуть спостерігати, у більшості випадків здатне запобігти вчиненню правопорушення.

Положеннями ч.1 ст.307 Цивільного кодексу України встановлено обов’язок отримання згоди на проведення відеозйомки від особи, щодо якої вона здійснюється. У трудових правовідносинах це положення кореспондується зі статтею 29 Кодексу законів про працю України, згідно з якою роботодавець зобов’язаний проінформувати під розписку працівника про умови праці.

Тому для усунення докорів про незаконність відеоспостереження та порушення прав домробітниці, працівника слід завчасно про це повідомити в письмовій формі. Вказане повідомлення може бути складене довільно, але повинне містити положення про те, що у певному житловому приміщенні відкрито та(або) приховано розташовано камери відеоспостереження, які здійснюють запис постійно та зберігають його на жорстких носіях; вказане відеоспостереження встановлене і здійснюється в інтересах роботодавця та в інтересах його родини і не спрямоване на втручання у приватне життя сторонніх осіб; записи, на яких відсутня протиправна поведінка, ніколи не будуть використані проти тих осіб, щодо яких вони здійснені; записи, на яких відсутня протиправна поведінка, згодом та після перегляду підлягають негайному та повному видаленню без залишення копій; фактом ознайомлення сторони цього повідомлення погоджуються на здійснення вказаного відеоспостереження тощо.

Таке повідомлення слід оформити в двох екземплярах, підписати, один екземпляр віддати домробітниці, а інший – залишити собі. При цьому місця розташування відеокамер не обов’язково повідомляти домробітниці: досить того, що вона повідомлена про факт проведення відеоспостереження.

Бажано, щоб у працівника склалось уявлення про те, що відеокамери були розташовані в житлі і до його появи – так буде усунута небажана напруга у взаємовідносинах.

Відеоспостереження дисциплінує домробітницю поводити себе належним чином по відношенню до майна, цінних речей, дитини. При цьому, якщо відеокамери встановлені, вони мають працювати весь час і зберігати запис на жорсткому диску. Це значно спростить накопичування доказової бази у випадку виникнення небажаних ситуацій навіть після спливу певного проміжку часу. Залишається тільки звернутись до відділу поліції за місцем проживання, подати заяву про крадіжку, додати до неї відеозапис на оптичному диску і копію повідомлення про проведення відеоспостереження.

Домогосподарство – це, перш за все, облік і профілактика

Наступна порада: ведіть домашню бухгалтерію. Задля запобігання дрібним крадіжкам одразу ж визначте здійснення покупок працівником тільки з підтвердженням їх чеком. І хоча слідкувати за домашньою бухгалтерією Ви встигатимете не завжди, проте такі дії будуть, в першу чергу, дисциплінувати домробітницю і стримувати її від вчинення дрібних крадіжок з побоюванням втратити високооплачувану роботу. Більше того, якщо виникнуть підозри, у будь-який момент можна перевірити працівника на добропорядність простими математичними діями.

Якщо конфлікт досяг гострого характеру, наполегливо рекомендуємо після звільнення домробітниці замінити вхідні замки на дверях. Не важливо, чи були у неї ключі від житла, адже їх зліпок можна зробити за лічені хвилини.

Для гарантії безпеки житла двері і вікна можливо обладнати системою сигналізації. Це краще зробити, знову ж таки, до прийняття домробітниці на роботу. Зміна коду сигналізації при звільненні домробітниці знімає безліч інших питань. Сигналізація, як і сейф, не може гарантувати безпеку від професійного злодія. Однак те, що у недобросовісного домашнього працівника не буде спокуси посягнути на майно, залишається поза сумнівом.

Коли загострення є неминучим

Після першої ж виявленої пропажі не варто тягнути час і сподіватись на те, що «може знайдеться» чи «один раз пробачу: більше, напевно, не візьме». Якщо прийнято рішення самостійно розв’язати проблему – залишайтеся впевнені в собі, не бійтесь і не виправдовуйтесь, обґрунтовуйте вимоги, посилаючись на положення законодавства. Водночас, не слід вдаватися до методів залякування і агресії. Це, як мінімум, морально нікого не виправдовує.

Наполегливо не радимо самостійно обшукувати речі домробітниць. Необґрунтоване звинувачення і самоуправство – і потерпілий сам стає правопорушником.

Ще одна порада – не платіть наперед. При звільненні працівника навряд чи повернете заплачені йому заздалегідь гроші. Водночас, навряд чи допустите змушувати працювати людину, до якої втрачена довіра, яка підозрюється у тих чи інших діях неправомірного характеру.

З іншого боку, вирішуючи питання про те, чи платити заробітну плату, коли впевнені у крадіжці домробітниці – відповідь має бути однозначно «так». Проведіть повні розрахунки, знайдіть привід і просто розпрощайтесь з цією людиною. Адже робота по дому, з особистими речами і цінностями, або ж взагалі з дитиною, потребує довірчих відносин. Інакше чекайте на скандал, погрози і агресивну поведінку. Нервовий спокій, безпека і схоронність майна дорожчі.

Ставитися так, як бажали би до себе

Крім того, слід пам’ятати про презумпцію невинуватості особи. Це не тільки конституційне положення, але й один із основоположних принципів взаємовідносин між людьми. На жаль, чесні та добропорядні працівники іноді безпідставно можуть бути звинувачені в тому, чого вони не вчиняли (типовими ярликами є крадіжка, знищення або пошкодження майна, неналежне виконання обов’язків по догляду за дитиною, як то недогодовування, застосування фізичної сили, психічного насильства тощо). І коли яка-небудь з цих неприємних ситуацій настає, господарі житла квапливо звинувачують найманого працівника, хоча насправді дорогоцінна річ на кшталт прикраси могла бути залишена самим її володільцем у непримітному місці, ексклюзивна ваза – розбита домашнім улюбленцем, а синці у дитини з’явитись через недогляд за нею самих батьків, коли у няні робочий день закінчився або ще не розпочався. Пам’ятайте – кожен може опинитись в незручній ситуації або становищі. А безпідставні звинувачення можуть коштувати не тільки нервів, але й зобов’язання по відшкодуванню моральної шкоди за образу чи наклеп.

Насамкінець, у тому випадку, коли впевнені у крадіжці, слід негайно заявити про це в поліцію.

Бережіть себе і своє майно та пам’ятайте, що Ваша безпека – у Ваших руках. Економія на безпеці та непродумані дії коштуватимуть набагато більше, ніж виконання кількох простих порад.

У випадку виникнення необхідності додаткових роз’яснень, звертайтесь за консультацією до професійного юриста або адвоката.

Гарного всім спілкування та взаємовідносин!